‘Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları’ dünya prömiyeri Bergama’da yapıldı

Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos Hanedanı tarafından 2 bin 200 yıl evvel yaptırılan ve Helenistik periyot anıt mimarisinin en hoş örnekleri ortasında gösterilen Zeus Sunağı’nın Bergama Akropol’de sergilenmesi için çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağıyla 1868-1878 yıllarında yapılan hafriyatlar sonucu bulunan ve Berlin’e götürülen Zeus Sunağı’na atfen yazılan ve bestelenen “Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları” isimli yapıtın prömiyeri Asklepion Antik Tiyatrosu’nda yapıldı.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Suat Çağlayan’ın İngilizce kaleme aldığı iki şiirden ilhamla bestekar ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafından bestelenen, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alev Kahraman tarafından librettosu yazılan eser, Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde oyuncu Hakan Gerçek’in anlatımıyla seyircilere sunuldu.

Yaklaşık bir saat süren eser, çok sesli formu sayesinde dünyanın her yerinde seslendirilebilecek.

Organizasyonun akabinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Zeus Sunağı’nın ana yurdu Bergama’ya geri dönmesini istediklerini söyledi.

Çalışmaların devam ettiğini belirten Soyer, şöyle konuştu:

“Bu akşam yaptığımız üzere çok sesli haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak. Sonunda Zeus Sunağı, anasına dönecek. Bunu daima birlikte başaracağız. Zira haklıyız, kazanacağız. Yalnızca sunağımızı değil bu güzelim toprakların ürettiği ne kadar zenginlikte hissemiz, hakkımız varsa hepsini teker teker geri alacağız.”

Konuşmaların akabinde Soyer, eski Kültür ve Turizm Bakanı Suat Çağlayan ve orkestra şefi Tolga Taviş ile grubuna zeytin fidanı takdim etti.

Organizasyona, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, Bergama Kaymakamı Avni Oral, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir