Diyarbakır’da gözaltılar protesto edildi: ‘Yargı eliyle gözdağını kabul etmiyoruz’

DİYARBAKIR – Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleştirilen baskınlarda ortalarında gazeteciler, avukatlar, hak savunucuları, siyasetçiler ve sanatkarların olduğu 126 kişi meskenlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Toplamda 216 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 200 avukat, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları eşliğinde gözaltıları protesto etti. Avukatlar ismine açıklamayı okuyan Diyarbakır Barosu Lider Yardımcısı Avukat Mehdi Özdemir, gözaltıların hukuksuz olduğunu söyledi.

‘SEÇİM ÖNCESİ YARGI ELİYLE GÖZDAĞINI KABUL ETMİYORUZ’

Mardin Barosu’na kayıtlı 3, Batman Barosu’na kayıtlı 2, Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı 1 ve Diyarbakır Barosuna kayıtlı 19 olmak üzere toplam 25 avukatın gözaltına alındığını belirten Özdemir, “Gazeteciler, sanatkarlar ve hak savunucularının hakkında konut ve ofisleri ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Genel Merkezi’nde arama ve sonrasında gözaltı süreci yapılmıştır. Her gün adliyede duruşma ve iş takibi yapan meslektaşlarımızın haber verilmesi yahut çağrılması halinde söz verebilecek durumda olmasına karşın hukuka ve insan haklarına alışılmamış bir biçimde konut baskını ile gözaltına alınması ile başlayan hukuka muhalif süreç evrak hakkında kapalılık ve gözaltına alınan şahısların 24 saat avukatları ile görüşmelerinin kısıtlanması kararı ile devam etmiştir” dedi.

‘HAK SAVUNUCULARININ SİNDİRİLMEK İSTENDİĞİNİ BİLİYORUZ’

Türkiye’de, temel hak ve özgürlüklere son derece keyfi bir biçimde müdahale edildiği, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları, gazeteciler ve sanatkarların yargı eliyle gaye alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşandığını belirten Özdemir, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yakalama, gözaltı, tutuklama üzere muhafaza önlemlerinin hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz biçimde berbata kullanıldığı gözlenmektedir. Avukatların ofislerinde, mesleksel faaliyetlerini içerir yargılama belgelerine suçlamaya kanıt oluşturmak ismine el konulmuş, ölçüsüz ve hukuka muhalif arama ile savunmanlık vazifesi suçlamaya husus edilmiştir. Toplumun muhalif kesitlerine ve hak savunucularına karşı sürdürülen yargı tacizi, avukatlar, hak savunucuları, sanatkarlar ve basın işçileri üzerinde de sürdürülmeye devam etmektedir. Türkiye’de seçimlerin ‘Demokratik, Adil ve Dürüst Seçim Prensibi’ne nazaran yürütülemeyeceğine dair öteden beri gelen ağır ve kaygı verici telaşlar bulunmaktadır. Seçim güvenliğine ait telaşlar gözetildiğinde, yargı tehdidi ile sivil toplum örgütlerinin ve hak savunucularının sindirilmek istendiğini biliyoruz.”

‘DERHAL ÖZGÜR BIRAKILMALARI SAĞLANMALIDIR’

Gözaltına alınanların derhal hür bırakılması gerektiğini belirten Özdemir, “Bizler, Hak temelli sivil toplum örgütleri olarak kanunlara ve kozmik hukuk prensiplerine ters olarak hak savunuculuğunun kriminalize edilmesini, avukatlık mesleksel faaliyetleri üzerinden yargılanmasını hiçbir halde kabul etmediğimizi bir kere daha yineliyoruz. Meslektaşlarımız, gazeteciler ve hak savunucuları açısından, hukuka muhalif, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilerek derhal hür bırakılmaları sağlanmalıdır” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir