Fransa Büyükelçisi Magro, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Magro’ya, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile bayan kolları YPJ mensuplarının Fransa Senatosu’nda ağırlanmaları ve onur madalyasıyla ödüllendirilmelerinin kabul edilmediği ve olayın Türkiye tarafından kuvvetle kınandığı belirtildi.

PKK’NIN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

PKK/PYD/YPG ve kelamda Suriye demokratik güçlerinin (SDG) Türkiye ve Suriyelilere yönelik atakları, bölgedeki ayrılıkçı ve istikrar bozucu faaliyetlerine dikkat çekildi.

TERÖRLE UĞRAŞTA KAPSAMINDA BEKLENTİLER YİNELENDİ

Ayrıca, Magro’ya Türkiye’nin, Fransız makamlarından terörle çaba kapsamındaki beklentileri yinelendi. Bu çerçevede, Fransa’dan PKK’nın Suriye’deki uzantılarına memleketler arası meşruiyet kazandırma eforlarına prim vermemesi istendi. Türkiye’nin sonlarının ve Türk halkının güvenliği ile Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğünün korunmasını desteklemesi ve müttefiklik ruhuna uygun formda dayanışma sergilemesi, Fransa’dan talep edildi.

TEPKİ GÖSTERİLDİ

Konuya ait olarak, Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği tarafından da Fransız makamları nezdinde teşebbüsler yapıldı ve reaksiyon güçlü bir biçimde söz edildi.

NE OLDU?

Fransız Senatosu, Nevruz nedeniyle bir resepsiyon düzenledi. Düzenlenen resepsiyona terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG ve onun bayan yapılanması YPJ’nin kelamda sözcüleri Nuri Mehmud ile Ruksan Mihemed davet edildi. YPJ Sözcüsü terörist Ruksan Muhammed ile terör örgütü YPG Sözcüsü Nuri Mehmud’a senato tarafından bir de “Onur Madalyası” verildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir