Kraliçe Elizabeth’in cenaze törenine kimler davetli, kimler davetli değil?

Getty Images Joe Biden ve Kraliçe

Kraliçe’nin Pazartesi günü düzenlenecek olan cenaze merasimi, birçok Kraliyet ailesinin ve devlet liderinin bir ortaya geleceği; İngiltere’nin on yıllardır e sahipliği yapmadığı halde büyük bir merasim olacak.

Yaklaşık 500 devlet başkanı ve farklı ülkelerin kraliyet ailesi mensuplarına davetiyeler gönderildi.

Elbette Kraliçe’nin ailesi, yakın arkadaşları ve kendisi için çalışan vazifeliler de merasime katılacak.

Davetli listesi şimdi Saray tarafından teyit edilmedi lakin şu ana kadar katılacağını bildiren ya da davetiye almayan başkanları derledik:

KRALİYET AİLESİ

Reuters Kral 3. Charles

Kral 3. Charles ve eşi Konsort Kraliçe Camilla, merasimde olacak. Merasimde Kraliçe’nin öteki üç çocuğu Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward da olacak. Prenses Anne ve Prens Edward’ın eşleri ile Prens Andrew’in eski eşi Sarah Ferguson da merasime katılacak.

Kraliçe’nin torunları Prens William ve Harry, Prenses Beatrice ve Eugenie, Zara Tindall, Peter Phillips, Louise Windsor ve James de, evli olanlar eşleriyle birlikte olmak üzere merasime katılacak.

Kraliçe’nin kimileri şimdi bebek olan 12 torun çocuğu var. Kaçının merasime katılacağı bilinmiyor lakin Veliaht Prens William’ın iki büyük çocuğu Prens George ve Prenses Charlotte’un merasime katılacağı açıklandı.

Prenses Diana’nın erkek kardeşi Kont Spencer ile Prens Michael ve eşi de merasimde olacak.

KRALİÇE’NİN ÇALIŞANLARI VE ARKADAŞLARI

Getty Images John Warren ve Lady Susan Hussey, 2021’de Kraliçe ile birlikte

Davetli listesinde uzun yıllar Kraliçe’ye çok yakın çalışmış olan isimler de var.

Bunların başında Lady Susan Hussey geliyor. 1960’ta Kraliçe için çalışmaya başlayan ve Prens William’ın da vaftiz annesi olan Hussey, Kraliçe’ye yakınlığıyla biliniyordu. Prens Philip’in cenazesinde de KRaliçe’ye eşlik etmişti.

Bir öbür isim de Mary Morrison. Yıllarca Kraliçe için çalıştıktan sonra 2018’de, 81 yaşındayken bileğini kıran ve güzelleşir iyileşmez Saray’da hizmete devam eden Morrison da cenazeye katılacak.

Kraliçe’ye 30 yıldır ferdî asistanlık yapan ve kıyafetlerini giymesine yardımcı olan Angela Kelly de merasimde olacak. Kelly’nin Kraliçe’nin özel sırlarını da paylaştığı bir dostu olduğu biliniyor.

PA Media Angela Kelly’nin Kraliçe ile çok yakın olduğu biliniyor

Kraliçe’nin yarışlarını yöneten ve birebir vakitte arkadaşı da olan John Warren da merasimde olacak.

Eski Formula 1 şampiyonu Sir Jackie Stewart, Kraliçe’nin son günlerini geçirdiği Balmoral’a giderek kendisini ziyaret etmişti. Davetli listesinde ismi geçen Stewart’ın merasime katılması bekleniyor.

Sir David Attenborough da birebir halde davetli listesinde. Kraliçe’yle birkaç hafta ortayla doğan Sir Attenborough, etrafla ilgili birçok projede Kraliçe’yle birlikte çalıştı.

AVRUPA KRALİYET AİLELERİ

Reuters Hollanda Hükümdarı Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima, 2018

Avrupa’daki Kraliyet aileleri de merasime davetli. Bu ailelerden birçoklarının İngiliz Kraliyet Ailesi’yle kan bağı da var.

Belçika Hükümdarı Philippe ve Kraliçesi Mathilde merasime katılacağını bildirdi. Hollanda Hükümdarı Willem-Alexander ve eşi Kraliçe Maxima da merasime; hükümdarın annesi eski Hollanda Kraliçesi Prenses Beatrix ile birlikte katılacak.

İspanya Hükümdarı Felipe ile Kraliçe Letizia da merasime katılacağını bildirdi. Bunların yanında Norveç, İsveç, Danimarka ve Monaco kraliyet aileleri de merasime üst seviye iştirak sağlayacak.

Japonya İmparatoru Naruhito ve eşi Masako; Bhutan Hükümdarı Jigme Khesar Namgyel Wangchuk; Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah; Ürdün Hükümdarı Abdullah; Kuveyt Veliaht Prensi Pir Meshal al-Ahmad al-Sabah ve Lesotho Hükümdarı 3. Letsie’nin de merasime katılması bekleniyor.

Lüksemburg, Malezya, Monaco, Fas, Umman, Katar ve Tonga’dan da kraliyet ailesi üyelerinin iştiraki bekleniyor.

İNGİLİZ MİLLETLER TOPLULUĞU ÜLKELERİ

Getty Images Kanada Başbakanı Justin Trudeau cenaze merasimine katılacak

Kraliçe’nin hükümdarlığı boyunca sembolik de olsa liderliğini yaptığı İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ülkelerin önderleri de cenaze merasimine davetli.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern anve Kanada Başbakanı Justin Trudeau; Londra’ya ulaştı bile.

Bangladeş’in uzun yıllardır iktidarda olan Başbakanı Pir Hasina ve Hindistan Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu da cenaze için Londra’ya geldi.

DİĞER DÜNYA LİDERLERİ

ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi akşamı Londra’ya ulaştı. Biden, cenaze merasimine eşi Jill Biden ile birlikte katılacak. Fakat çiftin merasime öteki başkanlar üzere otobüsle değil özel araçlarıyla katılması planlanıyor.

İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da merasime katılacak önderler arasında.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’e de bir davetiye ulaştırıldı. Lakin bu davet, birtakım milletvekilleri tarafından reaksiyonla karşılandı. Çinli heyetin Kraliçe’nin tabutunu ziyaret etmesi yasaklanırken törene de Devlet Başkanı Yardımcısı Wang Qishan’ın katılacağı açıklandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a davetiye gönderilmesi de insan hakları örgütleri tarafından reaksiyonla karşılandı. Muhammed bin Salman’ın merasime katılması beklenmiyor.

İran’dan ise Londra’daki büyükelçilikte vazifeli diplomatlar seviyesinde iştirak sağlanacak.

Getty Images Olena Zelenska ve Prenses Kate, Buckingham Sarayı’nda

Törene davet edilen lakin ülkesindeki savaş nedeniyle yalnızca Kiev’deki İngiltere Büyükelçiliği’nde bir taziye defteri imzalayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’yi de merasimde eşi temsil edecek. Londra’ya ulaşan Olena Zelenska, Galler Prensesi Kate ile hafta sonu bir ortaya geldi.

DAVET EDİLMEYENLER

Reuters Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, davet edilmeyen başkanlar ortasında

Suriye, Venezuela ve Afganistan’dan ise hiçbir siyasi davetli listesine alınmadı. Bunun sebebi de İngiltere’nin bu ülkelerle üst seviye diplomatik alakasının olmaması.

Rusya, Belarus ve Myanmar’dan da önderler yahut rastgele bir temsilci davet edilmedi.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın akabinde iki ülke ortasındaki diplomatik bağlantılar de büyük bir krize girdi. Moskova’dan yapılan açıklamada, “Putin’in merasime katılmayı düşünmediği” belirtildi. İngiltere’den de Putin’e davetiye gitmedi.

Ukrayna işgali kısmen Belarus topraklarından yapıldığı için bu ülke de merasimde temsil edilmeyecek.

Geçen yıl düzenlenen askeri darbe sonrası Myanmar’la da diplomatik ilgilerin düzeyi gerilemişti.

Kuzey Kore ve Nicaragua’ya da yalnızca büyükelçilerini göndermeleri için davetiye gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir