Nilüfer Afet Merkezi envanterini güçlendirdi

BURSA (İGFA) – Nilüfer Belediyesi’nin 2017 yılında kente kazandırdığı, bünyesindeki simülasyon odaları ve envanteriyle Türkiye’de birincilere sahip olan Nilüfer Afet ve Acil Durum İdare Merkezi, bir yandan çalışmalarını titizlikle sürdürürken, bir yandan da envanterine son teknolojiye sahip, hayat kurtaran yeni gereçler ekliyor. Kentte yaşanan afet ve acil durum niteliği taşıyan tüm olayların 7 gün 24 saat takip edildiği merkez, yeni kentsel arama ve kurtarma gereçlerini bünyesine katarak daha donanımlı hale geldi. Sismik/akustik enkaz altı dinleme aygıtı, havalı enkaz kaldırma seti, enkaz altı görüntüleme kamerası, termal kameralı drone, spiral hortumlu duman tahliye fanı, aydınlatma, taşlama, kesme, kırma aletleri üzere 22 adet malzemeyi envanterine ekleyen merkez, afet ve acil durum anlarında artık daha nitelikli hizmet verecek.

BAŞKAN ÖZDEMİR: HALKIN BİLİNÇLENMESİ ÖNEMLİ

Deprem başta olmak üzere her türlü afetle çabaya büyük ehemmiyet veren, zelzele parkları ve sarsıntı lojistik merkezi üzere projeler hayata geçirmeyi planlayan Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir de, Nilüfer Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’ne giderek, kentsel arama ve kurtarma gereçlerini yerinde inceledi. Nilüfer Belediyesi Sivil Savunma Amiri ve İş Güvenliği Uzmanı Fatih Işık’tan materyaller hakkında ayrıntılı bilgi alan Lider Şadi Özdemir, halkın afet ve acil durum öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilinçlenmesinin ehemmiyetine değindi. Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir, Nilüfer Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’ndeki kullanım ömrünü tamamlamış aletleri yenilediklerini, ayrıyeten envantere yeni gereçler de kazandırdıklarını belirtti. Nilüfer Belediyesi’nin afet ve acil durum konusundaki şuurunun yüksek olduğuna dikkat çeken Lider Şadi Özdemir, “Bu merkezde hem afetle çabada halkın her an hazır olması için eğitimler veriliyor hem de kentteki afet ve acil durum niteliğindeki durumlar 7 gün 24 saat takip ediliyor. Halkın bu merkezde verilen eğitimlere katılarak, bilinçlenmesi çok önemli” dedi.

DEPREM PARKLARI VE LOJİSTİK MERKEZİ

Olası bir zelzele sonrasında süratli müdahaleyi sağlamak ve kargaşayı önlemek ismine sarsıntı parkları ve zelzele lojistik merkezi üzere kıymetli projeleri kente kazandırmayı hedeflediklerini de söz eden Lider Özdemir, “Deprem sonrası, en az iki günlük acil gereksinimin içinde olduğu, temel ömür materyallerinin yer aldığı yerler oluşturmayı düşünüyoruz. Zelzele sonrası alet ve edevat gereksinimi da çok yüksek oluyor. Kolay aletlerle birçok insanın hayatını kurtarmak mümkünken, eksiklerden ötürü birçok insan hayatını yitiriyor. Bu nedenle sarsıntı lojistik merkezi yapma gayemiz var. Sarsıntı anında gereksinim duyulabilecek her türlü alet ve edevata sahip bir yer oluşturmayı, afet sonrası muhtaçlık bölgelerine süratlice eriştirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Bursa’nın bir sarsıntı kenti olduğunu, Nilüfer’de alüvyonlu toprakların yer aldığını hatırlatan Lider Şadi Özdemir, sarsıntının her vakit gündemlerinde olduğunun altını çizdi. Lider Şadi Özdemir, “Çalışmalarımızı, bu şuurla yapacak, önlemlerimizi alacağız. Yeni planlamalarda, kentsel dönüşüm çalışmalarında fay çizgilerini dikkate alacağız. Kıymetli olan Nilüferliler’in zelzele konusunda şuurlu olması. Biz, her vakit onların yanındayız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir