Otobüs yolcuları dikkat! Varış noktasından önce inenler bildirilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ndeki değişiklikle ilgili yazılı açıklama yaptı. Uraloğlu, taşıma bölümünün dijitalleşmesi için yeni adımlar attıklarını belirterek, “Bu düzenlemeyle; taşımacıların e-Devlet üzerinden yapacakları 32 bin 854 TL’ye kadar olan süreçlerde yüzde 5 indirim uygulanacak. Müracaatlarda kağıt ve evrak aramadan tüm süreçleri e-Devlet üzerinden sonuçlandırıp, bürokrasiyi azaltıp, e-Devlet uygulamalarıyla süreç mühletleri kısalacak. E-Devlet üzerinden yapılacak süreçlerde verilen son teşvik ile süreç sayısında büyük artış sağlanmasını hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

‘K1 YETKİ EVRAKINDA YÜZDE 75’E VARAN İNDİRİM İMKANI SAĞLANACAK’

Yurt içi eşya nakliyat dalında faaliyet gösteren K1 dokümanlı vatandaşların faaliyetlerini bırakmaları yahut taşıtlarını satmaları halinde, taşıtı satın alanlara da indirim imkanı getirildiğini kaydeden Uraloğlu, “K1 evraklı kamyoncu esnafımız, faaliyetini bırakır yahut emekliliği haiz olursa, taşıtlarını sattıkları ve muvafakat verdikleri bireyler için; kalan doküman müddeti de göz önünde bulundurularak, K1 yetki evrakında yüzde 75’e varan indirim imkanı sağlanacak. Bu düzenlemeyle bir arada kamyoncu esnafımız daha kolay taşıtlarını satabilecek ve faaliyetlerini bıraktıkları anda iptal edecekleri K1 evraklarından de bir gelir elde etme imkanı ortaya çıkacak” dedi.

MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ HEDEFLENİYOR

Uraloğlu, yolcu nakliyeciliği faaliyetlerinde, varış noktasından evvel otobüsten inen yolcuların, taşımacı firmalar tarafından U-ETDS’ye bildirilmesiyle ilgili de düzenleme yapıldığını işaret ederek, “Bu düzenlemeyle varış noktasından evvel otobüsten inen yolcular anlık olarak U-ETDS’ye bildirilecek. Taşıma alanında güvenlik için gelen bu yenilik sayesinde, yolcuların elektronik ortamda anlık takibinin yapılması sağlanacak” dedi.

Uraloğlu ayrıyeten, tarifeli (biletli) yahut tarifesiz (turizm) yolcu taşımalarına aracılık hizmeti veren ve bilet yahut mukavele düzenlemeye yetkili olan acentelere, mevzuata muhalif bilet yahut mukavele düzenlemeleri halinde ikaz müeyyidesi getirildiğini belirterek, yapılan bu düzenlemeyle vatandaşların bu istikametteki mağduriyetlerinin giderilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir