Ukrayna’dan Türkçe’ye de çevrilen çağrı: Uluslararası tank koalisyonu oluşturulsun

Rusya işgali altındaki Ukrayna, kendisine dayanak olan devletlere Rus taarruzlarına karşı durabilmeleri için bir memleketler arası tank koalisyonu oluşturma daveti yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Türkçe olarak da yayımlanan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’un imzasını taşıyan açıkalada, “Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin en acil gereksinimlerinden biri, çağdaş zırhlı araç tedarikini güzelleştirmek ve Batılı tankların yardımıyla ateş ve hareket kabiliyetini arttırmaktır” denildi. 

Bakanlar, “Uygun imkanlara sahip tüm devletleri, Ukrayna’yı desteklemek için milletlerarası bir tank koalisyonu oluşturma teşebbüsüne katılmaya ve bu teşebbüse pratik katkılarda bulunmaya davet ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın hala asker, silah ve askeri teçhizat sayısında kıymetli bir avantaja sahip olduğunu belirten Ukraynalı bakanlar, gerekli yardımın süratli bir biçimde yapılmaması durumunda milyonlarca Ukrayna vatandaşının ölümcül tehlikeyle karşı karşıya kalmaya devam edeceğini belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir