Vicdan Azabı Uyutmuyor: Bir Sonraki Depremde Yıkılacak Binayı İfşa Etti

İnşaat kalfası Sadık Şengül, Kocaeli’de 23 daireli 8 katlı yapılan binanın adaba alışılmamış yapıldığını tez etti. Şengül, ‘Kirişlere toprak dolgusu yapıldı. Kirişlerin ve kolonların içine toprak doldu. Betonla kiriş ortasında bir temas yok. Binanın yıkılması için sarsıntının gelmesine gerek yok. Tekraren uyarmama karşın beni dinlemedikleri için yanımda çalışan bireylerle toparlanıp gidiyoruz’ dedi.

Kocaeli’de bir inşaat firmasının yaptığı binanın zelzeleye sağlam olmadığı savı üzerine taşeron personeller şikayette bulundu. 23 daireli 8 katlı yapılması planlanan inşaatta kirişlerinin betonla doldurulması gerekirken toprakla doldurulduğu ve frizlerin kolonlarla irtibatlı olmadığını argüman eden taşeron çalışanlar şikayette bulundu. Durumu müteahhitlere bildirdiğini lakin geri dönüş alamadığını söyleyen çalışanlar binanın imalini bıraktı.

Ayrıca emekçiler yanlış haritalandırmadan ötürü da binanın birinci katında kolonların kesilerek yerinin değiştirildiğini söyledi. 40 yıldır inşaat işiyle uğraşan ve binanın imalinde da kalfalık yapan Sadık Şengül, yapılan binanın dayanıksız olduğunu, yıkılması için sarsıntıya gerek olmadığını söyledi. Yapılan şikayetin akabinde belediye inceleme başlattı.

40 yıldır inşaat kesiminde çalıştığını söyleyen Sadık Şengül, “İnşaat kalfasıyım. Kalıp, demir, duvar işleri yapıyorum. İnşaatta birtakım eksiklikler gördüm ve görüntülerini çektim. Bu görüntüleri yetkililere gösterdim lakin umursamadılar. Tekraren uyardım lakin bizi küçültmek için inşaat sahibi, ‘İşine son veririm, al tahtanı git, her şeye burnunu sokma’ diyerek beni tehdit etti. İnsanların canı her şeyden daha kıymetli olduğunu düşündüğüm için vicdanen rahatsız oldum. Geceleri uyuyamaz oldum” dedi.

Şengül, “Kirişlere toprak dolgusu yapıldı. Kirişlerin ve kolonların içine toprak doldu. Kirişlerin ve kolonların yeri topraktan arındırılarak betonun kirişlerle temas etmesi gerekiyor. Kirişler ve beton ortasında yaklaşık 15 santim toprak doldu. 4 kolonda friz yok. Yüzde yüz taşıyıcı olan kiriş toprakla doldurulduğu için gücü yüzde 20 düştü. 23 daireli 8 katlı bina yapılacak. Bu çok tehlikeli bir şeydir. Toprağı temizlemek için müteahhide vidanjör getirmesini söyledim fakat 2 bin TL parası gitmesin diye getirmedi” diye konuştu.

İşte o itiraf!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir